Parafia Rzymskokatolicka św. Mikołaja

Inni księża: O. Jan BRUD OSPPE duszpasterz,
O. Tomasz DOROZIŃSKI OSPPE duszpasterz,
O. Zbigniew FRANKOWSKI OSPPE duszpasterz,
O. Michał HANDZEL OSPPE rezydent, asystent kościelny stowarzyszenia "Wspólnota Misji",
O. Tomasz WILK OSPPE duszpasterz
Kaplica mszalna: Szpital Wojewódzki, p.w. Wszystkich Świętych
Odpust: 15 stycznia (i niedziela po 15 stycznia), 13 czerwca, 26 sierpnia, 6 grudnia
Nabożeństwo
40-godzinne:
..........................
Wieczysta Adoracja: 19 stycznia
Opieka duszpasterska: Szpital Wojewódzki, Schronisko dla Bezdomnych
Wspólnoty i Ruchy:
Żywy Różaniec, Oaza Rodzin, Ruch "Światło-Życie", Koinonia "Jan Chrzciciel", Wspólnoty Neokatechumenalne, Lektorzy, Ministranci
Zgromadzenia i zakony:
Ojcowie Paulini,
ul. św. Antoniego 30,
tel. 071/792-52-70, 071/792-52-71

Kościół św. Antoniego z Padwy

Barokowy kościół p.w. św. Antoniego z Padwy został zbudowany w latach 1685-1692 wg projektu nieznanego architekta włoskiego. Pracami kierował architekt Mateusz Biener. Kościół powstał przy klasztorze franciszkanów reformatów. Kamień węgielny pod budowę został wmurowany w 1685 roku przez biskupa Franciszka Ludwika. W roku 1792 franciszkanie zostali zmuszeni do opuszczenia klasztoru i zamiany siedzib z siostrami elżbietankami, które adaptowały budynek na potrzeby szpitalne. W czasie II wojny światowej w kościele odprawiano Msze św. dla Polaków sprowadzonych na przymusowe roboty. Mimo wielu bombardowań i ogromu zniszczeń wokół, sama świątynia miała jedynie podziurawiony dach i lekko uszkodzone mury. Dlatego właśnie, już tydzien po kapitulacji Festung Breslau, została odprawiona pierwsza polska Msza św. przez księdza Kazimierza Lagosza. Po wojnie kościół przejęli i odremontowali salezjanie, jednak w 1953 roku władze komunistyczne zmusiły salezjan do oddania klasztoru na rzecz akademika dla studentek uniwersytetu. Po kilku latach część własności wróciła do księży, ale najpiękniejsza część dawnego szpitala została przeznaczona na mieszkania komunalne. Kiedy w latach osiemdziesiątych salezjanom udało się doprowadzić do końca budowę kościoła na Szczepinie, przenieśli swą działalność w nowe miejsce, a kościół i budynek klasztorny oddali paulinom.
Kościół jest wciśnięty w ciąg kamienic. Ma szerokość ok. 18 metrów, a długość 30 metrów. Nad portalem widoczna jest figura św. Antoniego Padewskiego - patrona kościoła. Zachował się barokowy ołtarz i ambona. Także ławki mają już trzystuletnią historię. Należy także zwrócić uwagę na okazałe olejne obrazy, m.in. Droga Krzyżowa. Obecnie patronem parafii jest św. Mikołaj.

W latach dziewięćdziesiątych nastąpiło zacieśnienie więzów z okolicznymi świątyniami, należącymi do innych wyzwań. W pobliżu znajdują się:
- Synagoga Pod Białym Bocianem,
- katedra Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego p.w. św. Barbary,
- ewangelicki Kościół Opatrzności Bożej.
Tak powstała Dzielnica Czterech Świątyń, czyli Dzielnica Tolerancji. Wspólnie organizowane są zajęcia dla dzieci, koncerty czy wystawy.

Ľródło: wroclaw.paulini.pl