Kościół Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Św. Antoniego

tel: 071/327-34-23
mail: franciszkanie@emit.com.pl
www: www.antoni.w-w.pl

Kaplica mszalna: Wrocław, p.w. Chrystusa Króla; Wrocław, p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego (Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, ul. Kamieńskiego); Wrocław, p.w. Najśw. Serca Pana Jezusa (Dolnośląskie Centrum Pediatryczne, al. Kasprowicza); Wrocław, p.w. Miłosierdzia Bożego (Szpital Specjalistyczny im. Gromkowskiego, ul. Koszarowa)
Kaplica zakonna: Ojców Sercanów,
p.w. Najśw. Serca Pana Jezusa;
Sióstr Franciszkanek,
p.w. Najśw. Serca Pana Jezusa; Siostr Kapucynek Tercjarek
Odpust: 13 czerwca
Nabożeństwo 40-godzinne: przed Środą Popielcową
Wieczysta Adoracja: 17 grudnia
Opieka duszpasterska: Dolnośląskie Centrum Pediatryczne, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, Szpital Specjalistyczny im. Gromkowskiego
Wspólnoty i Ruchy: Akademia Umiejętności Wychowania, Biblioteka Parafialna, Domowe Hospicjum "Samarytanin", Duszpasterstwo Akademickie "Antoni", Eucharystyczny Ruch Młodych, Franciszkańskie Duszpasterstwo Małżeństw "Antoni", Grupa "15", Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej, Katechumenat, Kościół Domowy, Krąg biblijny, Liturgiczna Służba Ołtarza, Muminki i Paszczaki, Pismo parafialne "Nasz Antoni", Podwórkowe Kółko Różańcowe, Pogodna Jesień - emeryci i renciści, Poradnia rodzinna, Rada Parafialna, Ruch Młodzieży Franciszkańskiej, Schola młodzieżowa, Szafarze nadzwyczajni Komunii św., Świecka Rodzina Franciszkańska, Świetlica "Tobiaszki", Wspolnota AA, Wspólnota Krwi Chrystusa, Wspólnota Miłosierdzia Bożego, Żywy Różaniec, parafialna Akcja Katolicka
Zgromadzenia i zakony: Prowincja Św. Jadwigi Zakonu Braci Mniejszych,
al. Kasprowicza 26,
tel. (071) 325-13-10, 32-73-444;
Ojcowie Sercanie ss.cc.,
al. Kasprowicza 103, tel. (071) 325-49-77; Siostry Franciszkanki Matki Bożej Nieustającej Pomocy,
al. Kasprowicza 64/66,
tel. (071) 325-20-44, skr. poczt. 1705;
Siostry Tercjarki Kapucyńskie,
ul. Kruczkowskiego 28,
tel. (071) 325-25-26

Neogotycki kościół oraz klasztor powstały na przełomie XiX i XX wieku. Przed wejściem do kościoła znajduje się rzeĽba z brązu, przedstawiająca Chrystusa Ukrzyżowanego oraz św. Franciszka. W kompleksie klasztornym znajduje się również seminarium duchowne.

Charakterystka budowli
Bazylikowa, sześcioprzęsłowa budowla otoczona jest przyporami, czyli zewnętrznymi łukami podpierającymi. Łuki owe były wynalazkiem budowniczych z okresu gotyku, kiedy to przenoszono część ciężaru na słupy zewnętrzne, potęgując wrażenie lekkości i zmieniając przestrzenną strukturę bryły kościoła. Trzyprzęsłowe prezbiterium (absyda) otrzymało zakończenie trójboczne. Południową elewację, przypominającą swym charakterem architekturę pomorską, flankują dwie koliste wieżyczki z przedsionkiem wejściowym z trzema portalami. Kościół ma stromy, dwuspadowy dach kryty dachówką, nad którym wznoszą się ostrosłupowe hełmy obu wieżyczek i sygnaturka umieszczona nad skrzyżowaniem nawy głównej i pseudotranseptu (nawa poprzeczna). Sygnaturka o formie smukłego ośmiobocznego stożka ma kształt konstrukcji poprzedniej, zniszczonej w 1945 roku. Ów detal architektoniczny wykonany jest z profilowanej cegły glazurowej. Ceglane są również ościeża i przezrocza wszystkich okien łącznie z wielkim witrażem-rozetą. Z tego samego materiału wykonano także przedsionek z płaskimi wimpergami (wysoki, dekoracyjny, zdobiony trójkąt umieszczony w portalu) nad trzema portalami, zwieńczony attyką (podwyższona część ściany umieszczona ponad gzymsem wieńczącym budowlę), z kamiennymi figurami świętych. Przed kościołem zwraca uwagę duża rzeĽba z brązu, przedstawiająca Chrystusa Ukrzyżowanego ze świętym Franciszkiem.
Wnętrze kościoła o architekturze pseudogotyckiej podzielone jest smukłymi filarami międzynawowymi i pękami służek międzyprzęsłowych (pionowy element stanowiący przedłużenie żebra sklepiennego i schodzący na filar lub przyporę). Nawy zostały nakryte sklepieniami krzyżowo-żebrowymi. Sklepienia te to również nowe rozwiązanie gotyku, które pozwala zmniejszyć obciążenie i jednocześnie wykorzystać do podparcia pojedyncze słupy. Takie rozwiązanie czyni wnętrze jaśniejszym i pozwala na stworzenie większej powierzchni okien (wypełnianych póĽniej witrażami). Żebra sklepień, ościeża okien, gzymsy i fryzy wykonane są z czerwonej cegły licowej na tle tynkowanych ścian i powierzchni sklepień. Przesklepiony jest także marmurowany, trójprzęsłowy chór organowy z dużymi organami. Okna naw ozdobiono witrażami o motywach geometrycznych, a rozetę i okna prezbiterium - figuralnymi. Wyposażenie kościoła, ołtarze główny i boczne, stalle w prezbiterium oraz stacje Drogi Krzyżowej utrzymane są głównie w stylu neogotyckim.

[¬ródło charakterystyki: "Klasztor, kościół i parafia na Karłowicach", Wydawnictwo Św. Antoniego, Wrocław 1996]

Ľródło: www.karlowice.wroclaw.pl> link www